0850 346 6 963 Gsm: 0542 346 6 963
Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Filtreler
Ara

Pijama

Pijama nedir diye sorsak hepimiz bir cevap verebiliriz değil mi? Kelime olarak betimleyemesek bile pijama tasviri zihnimizde canlanır. Hangi yaştan olursak olalım, eminiz ki herkesin kullanmışlığı vardır. Pijama kullandık mı kullanmadık mı şimdi gelin bunları bir kenara bırakalım ve bu hikayenin nasıl başladığına kısaca değinelim. Pijama tarihi, İran şalvarına kadar uzanmaktadır. İran şalvarından doğmuştur desek yanlış bir cümle kullanmış olmayız lakin gelişimi Fransızların elinden olmuştur.

İran şalvarından doğdu, Fransızların elinde can buldu diyoruz demesine ama İran şalvarının ne olduğuna değinmeden geçmek niyetinde de değiliz. İran şalvarı, beli uçkurla bağlanan geniş ağlı üst don olarak nitelenmektedir. Aslında bildiğimiz şalvarın en eski modelidir. İşte pijama tam da bu noktadan doğmuş ve zamanla gerek moda etkisinden gerekse de kumaşların modernizasyonundan etkilenerek bugün ki halini almıştır. Fransız etkisinde şekillendiğini söyledik, o halde ismi de Fransızca kökenlidir desek yanlış olmayacaktır değil mi? Evet, pijama Fransızca kökenlidir.

Gelelim hayatımızda en az bir kez kullandığımız pijama giysisini betimleye… Bu özel adı almış olan kıyafet, yatak giysisi olarak bilinir. Yani hem rahat uyumamızı sağlayacak hem de günlük kıyafetlerimizden sıyrılıp daha temiz bir şekilde yatağa girmemizin aracısıdır.  Bazıları ev içerisinde kullanmış oldukları kıyafetlere de pijama ismi verse de aslında bu kullanım yanlıştır. Doğrusu ise sadece yatakta giyilen kıyafetlere bu özel ismin verilmesidir.

Belki pijama ilk bulunduğu yıllarda çok özel bir buluş olarak algılanmadı. Fakat yıllar geçtikçe nasıl bir şey keşfettiklerinin farkına tüm insanlık vardı diyebiliyoruz. Bu cümlemizi ister mecazi düşünün ister gerçek… Örneğin; bugün bu buluşun üzerine partiler yapılıyor, renk renk modellerle beğeni yarışı başlıyor. Halbuki bu kıyafetin adını sadece yatakta giyilen kıyafet olarak betimlemiştik.

Pijama konusunda, tarihsel notlarla bir detay daha verelim ve pijama meraklılarının dipnotlarına bir not da biz ekleyelim. Bugünkü pijama Fransa’da 1837 yılı gibi ortaya çıktı ve İngiltere’de de 1828 yılı içerisinde benzer kullanım amacı ile kullanılmaya başladı. Uykularınız rahat, pijamalarınız markacool’dan olsun…

 

Yorum yazınız
"